Lapin ammattikorkeakoulun Rovaniemen kampuksen fyysiset oppimisympäristöt

Tästä linkistä pääset katsomaan Lapin ammattikorkeakoululle sijoitettujen aurinkopaneleiden ja tuulimyllyn tuotantotietoja.

Lapin ammattikorkeakoulun Rovaniemen kampuksen oppimisympäristöön on Lapin Energiakoulu -hankkeessa hankittu muun muassa aurinkopaneeli- sekä lämpöpumppujärjestelmiä. Järjestelmät toimivat oppimisympäristöinä insinöörioppilaille. Aurinkolämpöpaneelit on sijoitettu Lpain ammattikorkeakoulun Rantavitikan toimitiloihin. Arctic Power -laboratorioon sijoitetut aurinkosähköpaneelit on kytketty tuottamaan sähköä laboratorion käyttöön, mutta ylimääräinen sähkö voidaan syöttää yleiseen sähköverkkoon. Lämpöpumpputestausasema sijaitsee Rantavitikan toimitiloissa.

Lisäksi palvelutoimintaa sekä tutkimuskäyttöä varten on hankittu erilaisia mittausvälineitä; muun muassa savuhiukkasanalysaattori, rakennusten ilmatiiveysmittauskalusto ja lämpökamera.

Aurinkokeräin

Aurinkokeräin asennettuna Lapin ammattikorkeakoulun Rovaniemen kampuksen rantavitikan toimitilojen katolle.

Maalämpöjärjestemä tutkimuskäytössä.

Aurinkokeräimet voidaan suunnata auringonsäteiden tulokulman mukaan vastaanottamaan säteily mahdollisimman tehokkaasti.

Nanoeristettä käytettäessä aurinkokeräimeltä menevät lämpöputket eivät tarvitse ympärilleen paksua eristekerrosta.